Ha már írtunk a mexikói dzsungelben épülő ökokomplexumról, akkor a Balaton sem maradhat ki. Mert a „magyar tenger” mindig izgalmas terep – legyen szó befektetésről, nyaralóról, vagy csak egy csendes visszavonulóról. Mi, Mlinárik Márton és csapata, csak Budapesten és környékén vállalunk megbízást, hiszen budapesti ingatlanosok vagyunk, de ha Balaton, akkor egy emberhez küldenénk vakon is bárkit: Czompó Krisztiánhoz. 15 éve mozog otthonosan a balatoni ingatlanpiacon. Most pedig leültünk vele, hogy kifaggassuk, mi a helyzet 2025 nyarán.
A tavasz robbant, a nyárra stagnált – mi történt?
Ahogy Krisztián meséli: 2023 eleje nagyon erősen indult, sok eladás, sok mozgás. Aztán jött a május, és hirtelen megült a piac. Ez persze nem újdonság: a Balaton környékén mindig van egy kis szezonális hullámzás. A tél és a kora tavasz meglepően aktív szokott lenni, nyáron viszont sokan már inkább strandolnak, mint nézelődnek. Az igazi érdeklődők inkább tavasszal vagy ősszel veszik meg a kis házikót, mert nyáron a dugó, a hőség és a szúnyog együtt már túl sok.
Ki vesz most a Balatonon?
A legtöbb vevő továbbra is Budapestről vagy nagyobb magyar városokból érkezik. Ők jól ismerik a környéket, sokan visszajárók, és már pontosan tudják, hogy melyik településre érdemes célozni. Siófok a buliközpont, de aki hosszabb távra, befektetésként gondolkozik, az inkább Balatonfüredet vagy Tihanyt célozza – itt stabilabb az érték, jobbak a kiadási lehetőségek.
Külföldiek? Régen az oroszok vitték a prímet Keszthelyen és Hévízen, de mára ez visszaszorult. Jelenleg inkább olyan külföldiek vásárolnak, akik életvitelszerűen költöznének ide – és sokszor nem is a parton, hanem bentebb, felújítandó parasztházakat keresnek.
Árulkodó különbségek: Füred, Siófok, Hévíz
A balatoni ingatlanpiac elképesztően széttartó. Füreden egy vízközeli lakás vagy ház simán mehet 300-400 ezer euróért. Siófokon ugyanilyen alapterületért 100-150 ezerrel olcsóbban is találni valamit. Az árak attól is függenek, hogy az adott település inkább befektetési célpont vagy nyaralóövezet.
És a luxus? Köszöni, jól van. A jó helyen lévő, prémium ingatlanok simán kelnek el – mert van, aki fizet érte. A piacon nem az olcsó, hanem a jó ár-érték arányú ingatlan mozog.
Na de megéri most venni?
Ha kiadásban gondolkozol, akkor érdemes számolni:
A rövid távú kiadás (Airbnb, Booking) hozhat 8–12% bruttó hozamot, de itt számolj munkával is: takarítás, kulcsátadás, menedzsment.
A hosszú távú bérbeadás stabilabb, de szerényebb hozamot jelent: 3–5% körül mozog.
És akkor még ott van a hosszú távú áremelkedés is. A jó helyen lévő, vízparti vagy vízparthoz közeli ingatlanok ára évente akár 5–10%-ot is nőhet. Persze nem mindenhol – ezért kell helyismeret és profi segítség.
Víz, áram, csatorna? Nem mindig adott.
Nem árt tudni: a Balaton körüli települések egy része még mindig küzd az infrastruktúrával. Vannak utcák, ahol nincs csatorna, gáz, néha még víz sem. Ez pedig jelentősen befolyásolja az ingatlan értékét – és a felhasználhatóságát.
Ahogy Krisztián fogalmazott: “Egy szép nyaraló mit sem ér, ha pottyantós van az udvarban.”
Új szabályozás – új lehetőség?
Érdekes fordulat lehet, ha bevezetik azt a tervezetet, hogy a helyi lakosokat elővásárlási jog illeti meg. Ez a jövőben akár teljesen új irányba terelheti a balatoni tranzakciókat – és ez sem mindegy, ha valaki hosszú távra tervez.
Zárszó – és egy jó tanács
A Balaton továbbra is izgalmas piac. De csak annak, aki ismeri a helyi viszonyokat, a szezonális sajátosságokat, a vevői célcsoportokat – és tudja, hol lehet jó áron jó ingatlant találni.
Mi Budapesten vagyunk otthon, de ha a Balatonon gondolkodsz, akkor keresd Czompó Krisztiánt. A videóban minden fontos infót megosztottunk – nézd meg, aztán döntsd el, neked való-e ez a piac:
És ha mégis inkább a fővárosban adnád el vagy vennél, akkor tudod, hol találsz meg. -> Az alábbi űrlapon 😉
– Mlinárik Márton
Kérdésed van budapesti ingatlan adás-vétellel kapcsolatban?
Kérj egy ingyenes villámtanácsadást az alábbi űrlapon – röviden egyeztetünk, és segítünk eldönteni, merre tovább.
Legutóbbi hozzászólások