Ha már a Balatonról beszéltünk, miért hagynánk ki a déli szomszédot? Mert a magyarok szíve (és pénztárcája) nemcsak a „magyar tengerhez” húz, hanem egyre inkább a horvát tengerparthoz is. Mi, Mlinárik Márton és csapata Budapesten és környékén dolgozunk, profi budapesti ingatlanosként, de figyelünk mindenre, ami mozgatja a piacot – így került a látóterünkbe a horvát ingatlanpiac.
És ha már figyelünk, akkor azt profin tesszük. Flórek Zsolt több éve aktívan jelen van a horvát piacon, így vele beszélgettünk arról, hogy mi a helyzet most, 2025 nyarán. A videóban mindent részletesen kiveséztünk, de ha olvasni szeretsz, akkor íme egy kóstoló belőle.
Privlaka, nyugalom, homokos part – és egy 150 éves kőház
A helyszín ezúttal Privlaka, egy csendes, kevésbé zsúfolt, de tengerparti település Horvátországban. Itt néztünk meg egy 150 éves kőházat, amit két külön apartmanná alakítottak ki – kifejezetten rövid távú kiadásra.
A közelben homokos tengerpart (!), jó éttermek, nyugi és béke. Az elhelyezkedés és a hangulat inkább családosoknak és visszajáró nyaralóknak kedvez, nem a parton tomboló buliturizmusnak.
Új ingatlanadó – pánik vagy ésszerűség?
2024-től új ingatlanadót vezettek be Horvátországban: évente 0,6 és 8 euró közötti négyzetméterenként, amit az önkormányzatok határoznak meg. Főleg azokat érinti, akik nem lakják életvitelszerűen az adott ingatlant.
A pánik elmaradt, a piac továbbra is élénk – de tudatosabbak lettek a vásárlók.
Ki vásárol most Horvátországban?
Németek, osztrákok, újabban szlovének
Magyar befektetők – főleg tehetősebbek, akik szeretnek vitorlázni, vagy szívesen nyaralnak a tengerparton
Magyar kivándorlók, akik életvitelszerűen költöznének át
Fontos: az ilyen vásárlók sokszor nem a part menti luxust keresik, hanem beljebb eső, felújítandó, de autentikus házakat.
Mennyibe kerül most egy tengerparti ingatlan?
Új építésű lakás: 3 500–5 500 euró / m²
Használt lakás: alig olcsóbb – sokszor hasonló áron hirdetik, mint az újat
Különleges adottságú házak: extrém árak, ha ritkaságról van szó
A klasszikus fix-and-flip (felújít – elad) stratégia már nem olyan vonzó, mert:
Kicsi az alku lehetősége
A nyereségen 24% adót kell fizetni
A hitel már nem sci-fi?
Zsolt szerint most már nem lehetetlen magyar állampolgárként horvát banktól hitelt kapni, sőt, van is rá példa. Ez hatalmas előrelépés, mert eddig jellemzően csak készpénzes vevőként lehetett labdába rúgni.
Ez főleg azoknak lehet vonzó, akik nem csak nyaralót keresnek, hanem komolyabban gondolkoznak horvátországi jelenlétben – akár vállalkozás, akár hosszabb tartózkodás szempontjából.
Magyarok Horvátországban – kivándorlás vagy életstílus?
A horvát piac iránt nemcsak a befektetői, hanem az életviteli érdeklődés is nő. Egyre több magyar költözik ki – nem feltétlenül politikai okból, hanem mert szeretik a tengert, a klímát és az ottani életformát.
Zsolt szerint azok boldogulnak, akik tudják kézben tartani a saját ügyeiket: önállóak, tudnak tervezni, van kezdőtőkéjük, és nem rettennek meg a horvát bürokráciától. Az apartmanházak, kisebb hotelek most is jól mennek, de nem az egy lakásos befektetések hozzák a nagy pénzt – hanem a volumen.
Mire figyelj, ha Horvátországban vennél ingatlant?
Helyismeret – a város, de akár az utca is számít
Közművek – nem mindenhol van csatorna, gáz, víz
Beépíthetőség, helyi szabályozás
Kinek akarod kiadni – turistáknak, nyaralóknak, vagy hosszú távra?
Zsolt azt mondja: “Sokan úgy mennek neki, mint egy magyar panelnek. Aztán jönnek a meglepetések.”
Nézd meg a videót
Horvátország izgalmas terep, de nem való mindenkinek. Ha te is kacérkodsz vele, nézd meg a videót, amit Flórek Zsolttal készítettünk. Benne van minden, amit egy magyar befektetőnek tudnia érdemes.
Legutóbbi hozzászólások