Tulajdoni lap, helyrajziszám lekérés

Tulajdoni lap lekérdezés

A tulajdoni lap lekérdezése és az ingatlan helyrajzi számának ellenőrzése minden ingatlan vásárlás vagy eladás során az első és egyben az egyik legfontosabb lépés. Akár vevő vagy, akár pedig eladóként lépsz fel, az ingatlan ügyleteknél különösen fontos, hogy tisztában legyél a kiszemelt ingatlan tulajdoni lapjának tartalmával és a földhivatali adatokkal. 

Az ingatlan tulajdoni lapjának és a helyrajzi számának lekérése, ellenőrzése nélkül ugyanis olyan, mintha vakon vezetnél egy autópályán! Ezek nélkül nem fogod tudni ellenőrizni, hogy valóban az-e az ingatlan tulajdonosa, aki annak mondja magát, és hogy valóban arról az ingatlanról van szó, amit láttál?

Az ingatlan nyilvántartásból lekérdezhető tulajdoni lapok értelmezéséről már korábban készítettem egy cikket, ide kattintva elérheted.

Mi az a tulajdoni lap?

A tulajdoni lap a földhivatali ingatlan nyilvántartás legfontosabb dokumentuma, amely tartalmazza az ingatlan jogi helyzetére vonatkozó legfontosabb földhivatali adatokat. Ez magában foglalja az ingatlan tulajdonosainak nevét, az ingatlan pontos helyrajzi számát, valamint az esetleges terheket és jogokat, amelyek az ingatlanra vonatkoznak, például ha jelzálog van rajta, vagy szolgalmi jog, esetleg elővásárlási jog kapcsolódik hozzá, stb.

Mi a különbség a hiteles és a nem hiteles tulajdoni lap között?

A hiteles tulajdoni lap, ahogy a nevében is szerepel “hivatalos dokumentum”, amely bizonyító erővel bír bármely bírósági és hatósági eljárásban is. Ezzel szemben a nem hiteles tulajdoni lap csak tájékoztató jellegű, és nem használható hivatalos ügyintézéshez. Viszont az nagyon fontos, hogy mindkét verzió pontosan ugyanazokat az adatokat tartalmazza, azonban a hiteles változat bizonyító erővel is rendelkezik.

Hogyan kérhetek tulajdoni lapot?

Tulajdoni lapot többféleképpen kérhetsz: személyesen a földhivatalban, postai úton, vagy online az Ügyfélkapu rendszerén keresztül. 

Az online lekérdezés a leggyorsabb és legkényelmesebb módja annak, hogy hozzáférj ezekhez az adatokhoz. Ehhez mindössze be kell lépned a www.magyarorszag.hu weboldalra, és követned az ott található utasításokat.

Íme a tulajdoni lap lekérés lépései, képekkel kísérve:

  1. Pötyögd be a böngészőbe: www.magyarorszag.hu. Az alábbi weboldal fog megjelenni:

Magyarorszag.hu - tulajdonilap lekérése

2. A legfelül található, “KERESÉS A TARTALOMBAN” mezőbe írd be: tulajdoni lap, vagy tulajdoni lap lekérdezés. Ekkor az alábbi lépet fogod látni:

keresés  tartalomban - tulajdoni lap lekérése

3. Kattints az “INGATLANKERESŐ ONLINE FÖLDHIVATALI SZOLGÁLTATÁS- TULAJDONI LAP LEKÉRDEZÉS” menüpontra.

tulajdonlilap lekérdezése indítása

4. Ezután kattints az “Ügyintézés indítása” gombra! Ha eddig nem jelentkeztél be, ez után feljön a “bejelentkezés” oldal.

lekérdezés indítása - tulajdoni lap lekérése

5. Bejelentkezés után add meg a belépési adataidat. Ezután megnyílik a földhivatal weboldala, görgess lefelé, és kattints a “Szolgáltatások indítása” gombra.

Szolgáltatások indítása - a tulajdonilap, helyrajziszám lekérdezés

 6. A következő lapon kattints az “Ingatlanok keresése” gombra.

Ingatlanok keresése - tulajdoni lap lekérdezés

7. Add meg a keresett ingatlan címét, vagy ha tudod, akkor egyből a helyrajzi számát, és ezután már csak fizetned kell, és megkapod a tulajdoni lapot.

cím vagy helyrajziszám megadása - tulajdonilap lekérdezés menete

A helyrajzi szám egyértelműen azonosít

Ha biztosra akarsz menni, mindig inkább a helyrajzi szám megadásával kérd a tulajdoni lapot. Mivel időnként előfordulhat, hogy a cím alapján nem találod meg a tulajdoni lapot. Ennek az oka lehet elírás, vagy mert pl. egy saroktelekről van szó, aminek 2 címe is van, stb.

Ha semmiképpen nem boldogulsz, akkor nincs más hátra, be kell menj személyesen a helyi földhivatalba, és ott megkeresik neked a tulajdoni lapot. Ezen a linken megtalálod a földhivatalok címeinek listáját.

Mennyi idő alatt készül el a tulajdoni lap?

Az online lekérdezés során a tulajdoni lap azonnal elérhető és letölthető, amint a fizetés is megtörtént. Személyes vagy postai úton történő igénylés esetén az ügyintézés ideje változhat, de általában néhány munkanapon belül megkapod a kért dokumentumot.

Mennyibe kerül a tulajdoni lap lekérése?

Reméljük az infláció nem éri el a földhivatali nyilvántartást is. Jelenleg a “nem hiteles” tulajdoni lap lekérése mindössze 3000 Ft-ba kerül. Azt gondolom, hogy ez kibírható, főleg ha egy többtízmilliós ingatlan tranzakció van kilátásban. 

Vannak e-hiteles és hiteles verziók, amik többe kerülnek. De ahogy említettük is korábban, nagyjából annyi a különbség, hogy ezekre nincs rájuk írva keresztbe, hogy “bizonyító erővel nem rendelkezik”. De ettől eltekintve pontosan ugyanazok az infók vannak rajta. Tehát hacsak nem kérik kifejezetten, a nem hiteles verzió is tökéletes lesz az adatok ellenőrzéséhez. A hiteles verziók árainak részleteiről a földhivatal hivatalos weboldalán tájékozódhatsz.

Mire figyeljek a tulajdoni lap lekérésekor?

Fontos, hogy pontosan add meg az ingatlan helyrajzi számát vagy címét, hogy biztosan a megfelelő ingatlan tulajdoni lapját kapd meg. Továbbá ellenőrizd, hogy a letöltött tulajdoni lap minden szükséges adatot tartalmaz-e.

Mit tegyek, ha hibát találok a tulajdoni lapon?

Ha bármilyen okból hibát találsz a tulajdoni lapon, haladéktalanul értesítsd a földhivatalt. Hibajavítási kérelmet kell benyújtanod, amelyben részletezed a hibát és mellékelsz minden szükséges dokumentumot, amely alátámasztja a helyes adatokat. A földhivatal feladata, hogy kivizsgálja az esetet és elvégezze a szükséges módosításokat.

Lehet-e egy ingatlannak több tulajdoni lapja?

Egy ingatlannak csak egy hivatalos tulajdoni lapja lehet, amely az ingatlan nyilvántartásban szerepel. Az előfordulhat, hogy különböző verziók léteznek (például hiteles és nem hiteles), de ezek mind ugyanazon adatokat tartalmazzák.

Hogyan ellenőrizhetem, hogy a tulajdoni lap friss és naprakész?

A tulajdoni lap frissességét az igénylés dátuma jelzi. Az online lekérdezés során kapott tulajdoni lap mindig a legfrissebb adatokat tartalmazza. Ha bármilyen változás történt az ingatlan jogi helyzetében, az azonnal frissítésre kerül a nyilvántartásban.

Dióhéjban ennyi lenne a tulajdoni lap és helyrajzi szám lekérdezés témája.
Ha hasznos volt számodra ez az írás, kérlek, hogy oszd meg az ismerőseiddel, hogy nekik is segíthessek!

Amennyiben térképmásolatra is szükséged van az ingatlan vásárlás/vagy eladás kapcsán, akkor feltétlenül olvasd el ezt a cikket is: Így ne ess bele a tipikus ingatlancsapdába- A térképmásolat

Mlinárik Márton Ingatlanspecialista, ingatlanközvetítő, ingatlanértékesítés és adás-vételi szolgáltatások Budapesten

Feliratkozás blog értesítőre

Adatkezelési tájékoztató

Legutóbbi bejegyzések

Olvasd el az alábbi cikkeket is:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük