Te tudod, mennyit bukhatsz a túlárazáson?

mennyit bukhatsz ingatlan tulárazáson

Szeretnéd tudni, hogyan teszi tönkre az ingatlan túlárazása az egész eladási folyamatot, és miért létfontosságú az ár megfelelő meghatározása? Ha igen, a következő cikk Neked szól!

Abban mindannyian egyetérthetünk, hogy egy ingatlan értékesítése életünk egyik legjelentősebb pénzügyi döntése lehet. Mivel 50, 100 vagy akár 150 millió forintokról beszélünk, természetes, hogy mindenki a lehető legjobb árat szeretné elérni otthonáért. A túlárazás azonban komoly kockázatokkal, csapdákkal és veszélyes következményekkel jár.

A túlárazás rejtett költségei

Sokan azt hiszik, hogy ha magasabb áron hirdetik meg ingatlanukat, több pénzt vihetnek majd haza. A valóság azonban ennél összetettebb. A Zillow kutatása szerint, azoknál az ingatlanoknál, amelyek a meghirdetés után rövid időn belül elkelnek, az alku alig 1-2 % körül mozog. 

Ha azonban azokat az ingatlanokat nézzük, amelyek 60 napnál tovább voltak meghirdetve, azokat már csak 5-10%-kal csökkentett áron lehetett eladni. Még drasztikusabb a helyzet a hosszú távon piacon “döglődő” ingatlanoknál: azokat a házakat vagy lakásokat, amelyeket 11 hónapnál tovább hirdettek, már csak jócskán 10% fölötti árengedménnyel lehetett értékesíteni.

mennyit bukhatsz túlárazáson - grafikon-1
mennyit bukhatsz túlárazáson – grafikon-1

Ennek az oka főként az, hogy az ingatlanok iránti érdeklődés általában a hirdetés első időszakában a legnagyobb. Ha az ár nem vonzó a potenciális vevők számára, gyorsan továbblépnek, és az ingatlan “bent ragad” a piacon. Minél tovább marad fent a hirdetés, annál inkább csökken az érdeklődés, és annál nehezebb lesz az eredeti áron értékesíteni.

Ugyanakkor az is igaz, hogy az ingatlanpiac nem “jutalmaz meg” különösebben, ha alulárazod az ingatlanodat! Vagyis csak azért, mert jócskán áron alul hirdeted meg az ingatlant, még egyáltalán nem biztos hogy gyorsabban megtalálod a vevődet! 

Magyarán: az ingatlaneladásnak van egy természetes időigénye, hiszen nem szaladgálnak az emberek az utcán 100 milliókkal teli zsákokkal, hogy a munkából hazafelé menet még vegyenek maguknak egy-két jó lakást.

mennyit bukhatsz túlárazáson - grafikon-2
mennyit bukhatsz túlárazáson – grafikon-2

Egy lakás vagy ház árának megállapítása inkább művészet, mint tudomány, mivel számos változó befolyásolja a végső árat. Az ingatlan értéke nem egy pontos szám, hanem inkább egy tartomány. 

Fontos, hogy versenyképes árat állítsunk be kezdetben, mert ezzel a legnagyobb eséllyel közelíthetünk a tartomány felső határához. Azonban a megfelelő ár meghatározása nem könnyű feladat. Íme néhány tipp, amely segíthet elkerülni a túlárazást:

1. Bízz a szakértőkben: 

Egy profi ingatlanközvetítő naprakész információkkal rendelkezik a piaci trendekről és az aktuális árakról. Ha azt tapasztalod, hogy a szakértő alacsonyabb árat javasol, mint amire számítottál, érdemes komolyan venni a véleményét.

2. Legyél rugalmas: 

Ne ragaszkodj makacsul egy előre elképzelt összeghez. Az árképzés folyamatos finomhangolást igényel a piaci visszajelzések alapján.

3. Figyeld a piaci jelzéseket: 

Ha az első hetekben kevés az érdeklődő, vagy csak jóval alacsonyabb ajánlatokat kapsz, az jelzés lehet arra, hogy túl magas az ár.

4. Használd az árcsökkentést marketingeszközként: 

Ha szükséges, egy jól időzített árcsökkentés újra felkeltheti az érdeklődést az ingatlan iránt.

Lakáshirdetéseknél is az első benyomás a legfontosabb!

Ahhoz, hogy sikeres legyen egy ingatlan eladása, rendkívül fontos az első benyomás szerepe. Csakúgy, mint a szerelemnél! Az a bizonyos első pillanat dönti el, hogy szentelnek-e további figyelmet a vevők az ingatlan számára vagy sem. 

Ha a hirdetés vonzó, részletes, vágykeltő, de mégis szakszerű és a lakás megfelelő áron van meghirdetve, jóval nagyobb az esélye annak, hogy gyorsan értékesítésre kerül. Ellenkező esetben, ha túlárazott vagy a hirdetés nem vonzó, könnyen elveszítheti a potenciális vásárlók érdeklődését, és hosszabb ideig a piacon ragadhat.

Az árazás során gyakran előfordul, hogy az eladók és az ingatlanközvetítők között konfliktusok merülnek fel, mivel az eladó gyakran magasabb árat szeretne elérni, mint amit a piac hajlandó fizetni.

Fontos megérteni ugyanakkor, hogy egy profi ingatlanközvetítő sokkal jobban átlátja a piaci trendeket és az árazási stratégiákat, mint egy átlagos eladó, akinek gyakran csak a saját lakásának eladásával kapcsolatban vannak tapasztalatai. Ezzel szemben egy profi ingatlanközvetítő sokkal többet tud a piacon lévő ingatlanokról és a vevőkről. 

Hogyan érdemes az ingatlan meghirdetett árát csökkenteni?

Ha egy ingatlan túlárazott, előbb-utóbb szinte elkerülhetetlen lesz az árcsökkentés. Azonban, ha az árcsökkentés nem megfelelő módon történik, az jelentős pénzügyi veszteséget is okozhat az eladónak. 

Ha már legalább kétszer elvétettük az árat, a vevők nem fognak már komolyan venni és várni fogják a további engedményeket – vagyis még nehezebb lesz még a reális árat is elkérni érte.

Ezenkívül a piaci környezet időközben bekövetkező változásai is jelentős hatással lehetnek az ingatlan eladási lehetőségeire. Gazdasági lassulás, növekvő kamatok vagy egyéb tényezők negatívan befolyásolhatják az ingatlan értékesítési esélyeit.

Mlinárik Márton tanácsadás

Összegzés

A túlárazás elkerülése kulcsfontosságú az ingatlan sikeres és gyors értékesítéséhez. Bár csábító lehet a lehető legmagasabb árat megcélozni, hosszú távon ez kontraproduktív lehet. A reális árazás nemcsak időben optimálisabb eladást eredményez, de gyakran jobb végső árat is. 

Ne feledd, az ingatlanpiac sokszor olyan mint egy darázsfészek – ha bizonytalan vagy, mindig érdemes szakember segítségét kérni. Megfelelő stratégiával és árképzéssel maximalizálhatjuk a nyereséget, miközben minimálisra csökkentjük az eladási időt.

Ha szeretnél naprakész maradni a legfrissebb piaci fejleményekkel kapcsolatban, kövesd figyelemmel szakértői elemzéseinket és cikkeinket!

Mlinárik Márton Ingatlanspecialista, ingatlanközvetítő, ingatlanértékesítés és adás-vételi szolgáltatások Budapesten

Feliratkozás blog értesítőre

Adatkezelési tájékoztató

Legutóbbi bejegyzések

Olvasd el az alábbi cikkeket is:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük