Mexikóból hazatérve, egy friss kávéval a kezemben, nekiveselkedtem az áprilisi lapszemlének, hogy összeszedjem, mi minden befolyásolja most a hazai ingatlanpiacot. Egyvalami biztos: eseményekből nincs hiány. Ráadásul Trump sem bír magával, és megint bevitt egy ütést a globális gazdaságnak.
Trump vámháborúja: hát ez most komoly?
A volt amerikai elnök 20%-os vámot vetett ki az EU-s termékekre, és ezen belül Magyarországot is érinti a dolog, még ha nem is közvetlenül. Mexikó, Kanada és Japán mellett mi is rajta vagyunk a listán, és ez egyet jelent: az export és a multik befektetési kedve csökkenhet.

Magyar autóipar – dominóhatás a munkaerőpiacon
A hazai gazdaság az elmúlt évtizedekben erősen ráállt a német autóiparra. A legfrissebb becslések szerint 155-170 ezer ember dolgozik az autóiparban, és a közvetett hatásokat is beleszámolva ez a szám 300 ezerre is rúghat. Egyes városokban a helyi munkaerőpiac 30-50%-a érintett!
Mi történik, ha az autóipari ágazat megborul? Jöhetnek a leállások, a kényszerszabadságok, elbocsátások. Ez pedig az ingatlanpiacon sem marad nyomtalanul: ahol nincs biztos állás, ott kevesebb a vásárló.
Az ingatlanpiac: hirtelen fellendülés, de meddig?
Az utóbbi időszakban egyfajta fellendülést érzékelhettünk: nőtt a tranzakciószám, és néhol az árak is megindultak felfelé. Februárban 11.338, márciusban pedig 12.200 ingatlan cserélt gazdát. Ez pozitív jel, de közben a keresletindex esik, ami azt jelenti: a vevők lelkesedése csökken.
Panel az új király
A panellakások iránt megnőtt az érdeklődés. Egyszerűen sokkal több embernek van kevés pénze, mint sok, és az olcsó szegmens mindig fut. Jó kiadható, olcsón fenntartható, és a befektetők is szívesen veszik, mert részletekben eladható portfólió.

Budapesti ármozgások: stagnálás és átrendeződés
A fővárosban a pesti oldal veszi át a vezető szerepet: több a lakás, olcsóbbak az árak, ezért mozgékonyabb a piac. Budán inkább stagnálás figyelhető meg, vagy mérséklődés. A belvárosban már 1,2 millió Ft/m² fölé is szökött az átlag.
Kilátások: lehet jó is, de a bizonytalanság uralkodik
Rövid távon stagnálás, kivárás várható. A befektetők figyelik, hogyan reagál a piac a globális gazdasági hírekre. Az inflációs nyomás és a forintgyengülés komoly kockázat, de a magyar ingatlanpiac gyakran a maga útját járja.
Ahogy mondani szoktam: aki hosszúban gondolkodik, annak mindig van lehetősége, csak jól kell időzíteni.
Korábbi ingtlanpiaci híreinket, videóinkat itt találod egy csokorban.
Nézd meg a teljes beszélgetést:
15 perces ingyenes tanácsadás
Ha bizonytalan vagy, esetleg további segítségre lenne szükséged, keress bátran, szívesen állok több mint 15 éves tapasztalattal a rendelkezésedre!
Legutóbbi hozzászólások